You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Bezpieczne meble - co i jak?

Białe, szare, różowe, niebieskie.. kolor mebli jest istotny, ale niezależnie od tego jakie meble wybierzemy do dziecięcego pokoju, najważniejsze jest, aby były bezpieczne w użytkowaniu. Jak jednak sprawdzić czy meble spełniają Twoje wymagania i nie zaszkodzą Twoim pociechom? Jest kilka kwestii, które możesz zweryfikować sam, a o niektóre będziesz musiał dopytać producenta lub doczytać na jego stronie. Poniżej znajdziesz kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze mebli dziecięcych.

 

Konstrukcja mebli

 

Przy wyborze mebli dziecięcych należy zwrócić uwagę na ich budowę. Krawędzie mebelków powinny być bezpiecznie zaokrąglone, aby w razie upadku zminimalizować uraz u dziecka. W przypadku łóżeczek niemowlęcych jest to wymóg obowiązkowy. Łóżeczka również muszą mieć odpowiednio wymierzone szczebelki, by nie dopuścić do zaklinowania się główki, rączki albo nóżki. Najważniejszym testem, który dotyczy łóżeczek jest tzw. test łańcuszkowy, który symuluje prawdopodobieństwo uduszenia się dziecka na tasiemce od smoczka, która zahaczyła się o łóżeczko. Dodatkowo szczyty muszą być na tyle wytrzymałe i wysokie, aby dziecko nie wypadło, nawet przy najwyższej wysokości dna łóżeczka. Co ważne mebelki powinny być pozbawione wszelkich otworów i mechanizmów, w które mogą włożyć ręce. Najlepiej, aby wszystkie meble wyposażone były w tzw.ciche domyki, które gwarantują nie tylko ciszę przy zamykaniu drzwiczek, ale również zapobiegają przytrzaśnięciu paluszków. Bardzo ważne jest też przytwierdzanie szaf, komód i innych mebli wolnostojących do ściany, by uniknąć przewrócenia się mebelka na dziecko.

Przy wyborze mebli warto zwrócić uwagę na wymienione powyżej kwestie. Aby zwiększyć bezpieczeństwo można również dokupić wszelkiego rodzaju zabezpieczenia dostępne na rynku, aby mieć pewność, że zarówno my, jak i dziecko możemy spokojnie użytkować zakupione mebelki.

 

Materiały i wykonanie

 

Kolejnym ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę to skład materiałów, z których zostały wykonane meble. Przede wszystkim powinny być naturalne i ekologiczne. Użyte farby i lakiery nie mogą zawierać metali ciężkich i szkodliwych substancji, które dziecko mogłoby wdychać. Muszą posiadać atesty nieszkodliwości PZH. Wtedy możemy być pewni, że nie będą one zagrożeniem w kontakcie ze skórą dziecka. Ważne też, aby materiał, z którego wykonany jest mebel był solidny i wytrzymały. Szczególnie dotyczy to łóżek, po których dzieci uwielbiają skakać. Meble powinny być dokładnie wyszlifowane i nie mogą mieć żadnych ostrych, wystających elementów.

 

Certyfikaty i atesty

 

Jak uzyskać pewność, ze wybrane meble są bezpieczne? Należy zapoznać się z atestami, które posiadają. Podstawowym certyfikatem przyznawanym w Polsce jest PN (Polskie Normy), potwierdzający zgodność przedmiotu z listą regulaminowych wymagań stawianych konkretnym rodzajom produktów. Może być rozszerzony o zgodność z Normą Europejską (PN-EN) lub Międzynarodową (ISO/IEC). Tworzywa, z których wykonane są akcesoria dziecięce, powinny być również zweryfikowane przez Państwowy Zakład Higieny. Dotyczy to głównie farb, lakierów i klejów użytych do ich wyprodukowania, ale może odnosić się również do innych elementów, np. tkanin, wypełnienia, a także całego mebla. Najbardziej znanym certyfikatem jest CE, które potwierdza nie tylko europejskie normy wykonania produktu, ale także sposobu jego zapakowania i transportu.

Jeżeli chodzi o międzynarodową jednostkę działającą na terenie Polski, posiadającą laboratoria badawcze i jednostkę certyfikującą wyroby meblowe to możemy mówić o TÜV Rheinland. Meble spełniające określone wymogi certyfikacji, na etykiecie będą posiadały znak zgodności TÜV Rheinland.

 

Po prawej znajduję się PRAWIDŁOWE oznaczenie certyfikatu CE. Logo po lewej oznacza China Export.

 

 

Bezpieczeństwo dzieci dla wielu z nas jest priorytetem w wyborze mebli. Warto więc wiedzieć czego powinniśmy oczekiwać od mebli i co możemy zrobić, by dziecko czuło się bezpiecznie we własnym pokoju.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola są wymagane

Imię:
E-mail: (Nie będzie opublikowany)
Komentarz:
Captcha

Projekt i realizacja: