You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Jaki materac dla dziecka?

Mocny i zdrowy sen dziecka wpływa korzystnie na jego rozwój. Wyspany i szczęśliwy maluch to także wyspani i szczęśliwy rodzice. Warto zatem kupić odpowiedni materac dla dziecka, nie tylko wygodny i bezpieczny, ale także trwały i przyjemny w dotyku. Dzisiaj radzimy jaki materac dla dziecka wybrać.

Planując zakup materaca dla dziecka należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy, która pozwolą dokonać właściwego wyboru. Pamiętajmy, że jest to wydatek rzędu kilkuset złotych, dlatego warto postawić na jakość i trwałość i kupić materac dziecięcy, który posłuży dziecku przez długie lata.

Materac dla dziecka – nowy czy używany?

Odpowiedź jest tu jasna: materac dla dziecka musi być nowy. Dlaczego? Przede wszystkim wiele materacy, zwłaszcza tych gorszej jakości po latach używania się odkształca (w okolicach główki oraz pupy). Tylko nowy, nieużywany materacyk zagwarantuje prawidłową postawą i ułożenie kręgosłupa dziecka podczas spania. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku noworodków i niemowlaków. Dodatkowo pranie wielu modeli materaca jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe, dlatego warto zadbać o nieskazitelną higieną w otoczeniu naszego maluszka i kupić mu nowy materacyk.

Materac dla dziecka – czy warto kupować w sklepie internetowym?

Zdecydowanie warto rozejrzeć się za materacem dziecięcym w sieci, ponieważ sklepy internetowe nie tylko oferują tańsze produkty niż sklepy stacjonarne, ale dodatkowo udostępnią wyczerpujące informacja techniczne na temat materacy i umożliwiają szybkie i łatwe porównanie produktów, które nas interesują. Plusem jest też łatwość kontaktu ze sklepem – zazwyczaj wystarczy zadzwonić lub wysłać maila, aby otrzymać niezbędne informacje na temat danego materaca.

Materac dla dziecka – jaki rozmiar?

Standardowe rozmiary dziecięcych materacy, które spotkamy w sklepach z artykułami dziecięcymi to 120x60cm lub 140x70cm. Taki materac będzie odpowiedni zarówno dla niemowlaka, jak i kilkulatka. Zasada mówi o tym, aby materac był zawsze przynajmniej o 20 cm dłuższy od dziecka. Jeśli twój maluch nie mieści się w tych rozmiarach pora pomyśleć o materacu dla dorosłych, z którego tak szybko nie wyrośnie.

Materac dla dziecka – miękki czy twardy?

Odpowiedź brzmi – ani taki, ani taki. Nie może być też zbyt cienki, ponieważ maluszek spędza na nim kilkanaście godzin w ciągu doby. Zbyt twardy materacyk będzie oczywiście niewygodny, a nawet bolesny dla maluszka, a zbyt miękki sprawi, że maluszek będzie się w niego zapadał i kręgosłup przyjmie niewłaściwą pozycję.

Najlepszym materacem dla maluszka będzie więc materac o średniej twardości, co zapobiegnie odkształceniu się jego powierzchni, a tym samym zagwarantuje prawidłowe ułożenia ciała raz główki dziecka podczas snu, kiedy to małe dziecko przybiera rozmaite pozycje. Ważne też jest to, aby był elastyczny – pod ciężarem dziecka powinien się lekko uginać, ale nie zapadać, do tego dopasowywać do ciała, ale nie pozostawiać odkształceń na powierzchni.

Materac dla dziecka – niezbędne atesty i certyfikaty

Kiedy już wytypujemy kilka materacy dla dzieci warto zwrócić wagę na to, które z nich posiadają ważne atesty i certyfikaty. Są to dokumenty potwierdzające wysoką jakość wykonania, jak i bezpieczeństwa codziennego użytkowania. Wszystkie produkty dla dzieci muszą spełniać określone normy, a informacja na ten temat powinna być dołączona do produktu. W końcu materac w dziecięcym łóżeczku to miejsce, gdzie maluch, zwłaszcza w okresie pierwszych lat życia, spędza wiele godzin. Produkt ten musi być zatem nie tylko wygodny, hipoalergiczny (nieuczulający) i przyjemny w dotyku, ale także wytrzymały, trwały i elastyczny.

Materac dla dziecka – wykonanie

Do wyboru mamy kilka podstawowych typów materacy dziecięcych, które różnią się wypełnieniem:


- Materac dziecięcy z pianki
poliuretanowej (cena od 50 zł) – najtańszy model materaca z gąbki; jest dość miękki i cienki, ale łatwo się odkształca i nie zachwyca jakością. Będzie zakupem raczej na krótki czas i nadaje się tylko dla noworodków i niemowlaków. Dla starszych dzieci okaże się nietrwały.

- Materac dziecięcy z włóknem kokosowym/gryczany (cena od 100 zł)
– materac wykonany z włókna kokosowego, czasami spotykany w wersji dwustronnej (z jednej strony kokos, a drugiej gryka); jest trwalszy niż materac z pianki, tak samo miękki oraz elastyczny – będzie w sam raz dla niemowlaków powyżej 6. miesiąca życia; plusem materaca „kokosowego” jest wykonanie z naturalnych materiałów, właściwości antybakteryjne i antyalergiczne;

- Materac dziecięcy z pianki wysokoolastycznej lub lateksowej
(cena od ok. 500zł) – jeśli planujemy zainwestować więcej pieniędzy w zakup materaca można zdecydować się na materac z pianki wysokoplastycznej lub lateksowej; materac taki jest bardzo trwały, a przy tym miękki i elastyczny, będzie odpowiedni zarówno dla niemowlaków jak i kilkuletnich maluchów. Materac lateksowy odprowadza wilgoć, jest odporny na rozwój bakterii i antyalergiczny. Materace lateksowa to wyższa półka cenowa – wysokiej jakości produkty renomowanych producentów mogą kosztować nawet tyle, ile materace dla dorosłych.

- Materac dla dziecka sprężynowy
(cena od 400 zł) –materac sprężynowy będzie odpowiedni dla dzieci od 6. roku życia, zwłaszcza dla tych, które rozpiera energia; jest bardzo trwały i elastyczny, ale co się przekłada na wyższą cenę. Plusem jest to, że dobrej jakości materac może posłużyć dziecku nawet kilkanaście lat. Na rynku dostępne są także modele materacy sprężynowych, w których sprężyny otacza piana poliuretanowa lub włókna kokosowe.


- Materac termo elastyczny (cena nawet 800 zł)
– najwyższa półka cenowa; materac termoelastyczny reaguje na temperaturę ciała dziecka i dopasowuje się do kształtów maluszka.

Do wyboru są setki modeli materacy, a wszystkie powyższe typy wypełnienia występują także w wersjach łączonych: na przykład materac kokosowo-lateksowy, piankowo-lateksowy, sprężynowo-piankowy itd. Jak zatem w obliczu takiej różnorodności dziecięcych materacy wybrać ten najlepszy? Ta decyzja należy już do rodziców, jednak my od siebie dodamy, że inwestycja w wyższą jakość i trwałość zawsze się opłaci.

{product:2}

Dodaj komentarz

Wszystkie pola są wymagane

Imię:
E-mail: (Nie będzie opublikowany)
Komentarz:
Captcha

Projekt i realizacja: